Cocktail

Kam vyrazit v Juan Dolio?

Jak už bylo řečeno, Juan Dolio je skvělá základna k dalšímu pátrání po Dominikánské republice. Tou největší výhodou tohoto letoviska je jeho minimální vzdálenost od Santa Dominga, v okolí toho ale najdete mnohem víc.

Santo Domingo

Že kus poutavé historie se najde i v Karibiku vám ukáže Santo Domingo, jedno z nejstarších měst této oblasti, město, kde byl prvním starostou bratr Kryštofa Kolumba. Říká se, že architektonicky se tu čas zastavil v 16. století, ale není to úplně tak pravda. Najdete tady sice spousty starých památek, jako třeba Zonu Colonial, nejstarší městskou čtvrť zapsanou na seznamu UNESCO. Také nejstarší americký kostel stojí v ulicích Santa Dominga, stejně jako nejstarší nemocnice v Novém světě. Dokonce i samotné ulice patří k nejstarším v Americe. Zároveň tu ale vznikají i moderní stavby, nijak neubírající na kráse tomuhle karibskému skvostu.

bigstock-parque-duarte-in-the-old-part-74674006_935

Kdy vyrazit do Santa Dominga?

1. únor – 7.březen: Tradiční festival masek a průvodů po vzoru španělských praotců
2. týden v prosinci: Muzejní noc

Poloostrov Barouco

Během vašeho pobytu v Juan Doliu můžete vyrazit i mnohem dál, a to sice na divoký jihozápad země, kam mnoho turistů nezavítá. Poloostrov Barouco je toho dokladem – na jeho území se nacházejí tři národní parky, takže si dovedete představit, jak krásné to tu musí být. Jeden z parků vás zavede do vyprahlé země s kaktusy, další vám odhalí borovicové lesy, to vše pak doplňují jedny z nejodlehlejších a proto nejkrásnějších pláží v Dominikánské republice.

San Pedro de Macoris

Třetí největší město Dominikánské republiky, jehož obyvatelstvo tvoří zejména anglo-afričtí emigranti, bylo založeno až v 19. století. Jméno Macoris znamená „smíchané obyvatelstvo“ – v ulicích spolu totiž dodnes žijí potomci Italů, Španělů, Angličanů, Arabů, Němců či Francouzů. Tradičně se tu pěstuje cukrová třtina a s rozkvětem jejího vývozu ve 20. století se tu prý v ulicích tančil tzv. milionový tanec.

Jeskyně divů

Cueva de la Maravillas znamená v překladu Jeskyně divů a navštívit ji můžete nedaleko města San Pedro de Macorís. Asi 35 m pod zemí tu tiše odpočívá asi 500 prastarých kreseb indiánského kmene Tainů. Ten obýval ostrov Hispaniola dávno před evropskými dobyvateli. Kresby jsou vyvedeny v červené a černé barvě a kromě nich můžete v jeskyni pozorovat také netopýry a zvláštní druhy hmyzu a plazů.

Lago Enriquillo

Jezero Enriqillo je největším slaným jezerem v celém Karibiku. Jeho rozloha činí 260 km a tuhle obrovskou slanou plochu najdete západně od Juan Dolio. Je to jedno z mála slaných jezer, které je obýváno krokodýly. Kromě nich tady svůj domov našli také nádherní plameňáci.

Pohoří Sierra de Bahoruco

V pohoří Sierra de Bahoruco roste největší jehličnatý les z celých Antilských ostrovů. Na Dominikánské republice je zároveň největší počet endemických rostlin z celých Antil. Výlet na Dominikánu tak může přinést nečekanou radost v podobě nově objevené květiny.

Domino

Je to zřejmé – ze které jiné země by měla pocházet hra domino než právě z Dominikánské republiky. Hra se hraje v celém Karibiku, její milovníky najdete v Dominikáně i na Kubě. Její prapůvod je ale přitom odvozen od čínských karet.

Festivaly a svátky

Na Dominikánské republice se setkáte s řadou zajímavých svátků a festivalů. Nejdůležitější oslavou roku je karneval při příležitosti oslav dominikánského Dne nezávislosti 27. února. Průvody masek, hudebníků i tanečníků se opakují několikrát do roka, každou neděli je v Santa Domingu menší karneval. Na konci července se tam pak koná festival dominikánského národního tance Merengue.

Doutníky

Jestli jste doutníkový gurmán, pak jistě víte, že ty nejlepší doutníky nepocházejí z Kuby, ale z Dominikánské republiky. Samotné zemi se dokonce někdy říká „Země doutníků“, Dominikána totiž v produkci doutníků celosvětově vede. Tabákové plantáže můžete vidět třeba v regionech Santiago nebo Cibao Valley.

bigstock-assortment-of-dominican-cigars-81939293_935

Pláž Boca Chica

Asi 1,5 km se táhne 20 m široký pás jemného, bílého písku. Mírný svah do moře zaručuje perfektní přístup i malým dětem a krásné tropické palmy poskytují tolik potřebný stín. To je pláž Boca Chica, zátoka, která je opravdu šik! Kromě nádherného korálového útesu vás ohromí také množství barů a restaurací přímo na pláži.

bigstock-young-woman-in-bikini-floating-52648528_935

Pláž Anadel

Jen asi 250 m dlouhá pláž má zlatavý písek a přinese vám hlavně blahodárný klid. Pláž Anadel totiž ještě mnoho turistů neobjevilo, takže pokud hledáte relax a soukromí, rozjeďte se sem. Stín vám kromě palem poskytnou i borovicové háje, které pláž zcela ukrývají okolnímu světu. Uprostřed zátoky, která ožívá hlavně o víkendech, je postavena dřevěná lávka přes moře.

Pláž Aleman

Až za Santo Domingo byste se museli vydat, abyste se vykoupali na pláži Aleman. Jen asi 7 m úzká pláž se táhne podél moře v délce 1400 m a písek tu má zlatý nádech. Nenajdete na ní žádné bary ani obchody, což vypovídá o klidu, který tu naleznete. Přitom její krása je opravdu výjimečná.

Orlí zátoka

Ještě více na západ se musíte ze Juan Dolia vydat, abyste objevili tzv. Orlí zátoku. 8 km dlouhá pláž patří k národnímu parku Jaragua a zvláště Dominikánci ji považují za jednu z nejkrásnějších pláží na světě. Je to zřejmě tím, že pláž je zcela izolovaná od civilizace – nejbližší město je vzdálené asi 25 km.

Další oblíbené pláže Juan Dolio jsou třeba Playa CaribePlaya Real nebo veřejná pláž Playa Guayacanes, kde se o víkendech setkávají hlavně lidé ze Santa Dominga.

 

Dominikánská republika

další oblasti Dominikánské republiky »

Partneři

Logo ESO travel

Vysněná dovolená v Juan Dolio se můžete i ta vaše s cestovní kanceláří ESO travel – specialistou na exotickou dovolenou do Dominikánské Republiky.

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@juan-dolio.dominicana.cz